Greccy bogowie

Narodziny Wenus - Sandro Botticelli - reprodukcja

Grecy wierzyli w wielu bogów, ich religia była więc politeistyczna. Bogowie greccy, chociaż podobni do ludzi, byli nieśmiertelni. Opiekowali się różnymi dziedzinami życia. Tworzeniem mitów, czyli opowieści o bogach i herosach (bohaterach), zajmowali się poeci. Mity były tematem utworów literackich i przedstawień teatralnych, zapewniały rozrywkę, objaśniały świat bogów i ludzi, tłumaczyły początki obrzędów oraz wyjaśniały niezrozumiałe dla Greków zjawiska.

Panteon olimpijski

Na czele bogów stał Zeus, bóg piorunów. Wraz z dwunastoma innymi bogami tworzył panteon. Według mitów rezydowali oni na górze Olimp. Sprawowali władzę nad światem ludzi oraz wszystkimi innymi bogami. Wieczną młodość i nieśmiertelność zapewniały im ambrozja i nektar. Greccy bogowie, podobnie jak ludzie, bywali kapryśni, złośliwi czy nieszczęśliwie zakochani. Zdarzało im się popełniać haniebne czyny: zdradzać, a nawet zabijać. Lubili ingerować w sprawy śmiertelników i krzyżować im plany.

  • Zeus
Zeus (znany także jako Dżeus) - trzeci i najwyższy władca niebios i gromowładca, zsyłający burze i pioruny. Jedna z najpotężniejszych postaci w mitologi greckiej (chociaż pojawiały się potężniejsze), najmłodszy syn tytana Kronosa i tytanidy Rei oraz dziecko, które miało obalić ojca według przepowiedni Uranosa, brat Posejdona, Hadesa, Hestii, Demeter i Hery.
Słynął z dużej ilości kochanek, co wyjątkowo irytowało jego żonę, Herę. Dla Greków był głównym bogiem uważanym za idealny przykład władzy i najpotężniejszego bóstwa. Jego symbolem władzy był piorun, którym rzucał w śmiertelników. Jest opiekunem praw, przybyszy proszący o pomoc, posłów i heroldów. Świętym zwierzęciem Zeusa był orzeł, a świętą rośliną sosna.
  • Hera
Hera | Mitologia Wiki | Fandom
Hera  - bogini małżeństw, zamężnych kobiet, wdów. Jest córką Kronosa i Rei oraz trzecią żoną Zeusa. Rankiem jeździ w swoim rydwanie zaprzężonym w pawie, a woźnicą jest skrzydlata bogini tęczy Iris. Była to bardzo potężna bogini.
  • Hefajstos
HEFAJSTOS - GRECKI BÓG OGNIA VERONESE WU77383A4 - 7576479188 ...
Hefajstos - boski kowal, opiekun rzemiosł, najpracowitszy ze wszystkich bogów, jeden z dwunastki olimpijskiej, syn Zeusa i Hery. Według niektórych wersji jego matką była tylko Hera, która zazdrosna o to, że Zeus bez pomocy żadnej kobiety zrodził Atenę urodziła Hefajstosa.
Hefajstos uznawany był także za pana żywiołu ognia, boga metali i metalurgii; pod Troją walczył po stronie Greków za pomocą płomieni. W czasie gigantomachii zniszczył giganta Klytiosa ciskając w niego masę rozpalonego żelaza.
  • Posejdon
Veronese Posejdon Na Falach Z Trójzębem (Wu77308A4) - Ceny i ...
Posejdon (mitologia grecka) - najwyższy władca mórz i oceanów, pomijając morza wewnętrzne, których patronem był Pontos. Uważany przez greków za patrona żeglarzy i rybaków, był kapryśną i srogą istotą, kierującą się swymi emocjami,ale niekiedy jednak pomagał słabszym. Starożytni grecy podtrzymywali również, że był sprawcą trzęsień ziemi, wywołanymi mniej lub bardziej uzasadnionym gniewem tego boga.
  • Atena
ATENA - BOGINI MĄDROŚCI VERONESE WU77309A4 7576115973 - Allegro.pl
Atena - w mitologii greckiej bogini mądrościsztuki, sprawiedliwej wojny oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Jest jedną z dwunastu głównych bogów olimpijskich. Jej atrybutami są: włócznia i tarcza. Jej świętym zwierzęciem jest sowa, a rośliną – oliwka.
  • Artemida
Artemida | Mitologia Wiki | Fandom
Artemida (także Artemis) - mitologii greckiej córka Zeusa i Leto. Urodziła się na wyspie Delos. Bogini łowów, polowania, łucznictwa, dzikiej przyrody, lasów, Księżyca, czystości, zwierząt, lasów, gór i porodu.Na wielu rzeźbach i obrazach przedstawia się ją z jeleniami lub w lesie. Uważana również za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom. Często utożsamiano ją z HekateEjlejtyją i Selene. Siostra bliźniaczka Apollina.
  • Apollo
Apollo par Montjart - Apollo fan Art (41112124) - fanpop
Apollo – w mitologii greckiej syn Zeusa i Leto. Urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, zarazy, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz, natchnienia, lecznictwa i uzdrawiania, łucznictwa, kawalerów, wieszczek. Swą siedzibę miał na szczycie góry Parnas w Delfach, skąd zsyłał natchnienie. Mury okalające dom Apollina okalały też miejsce słynnej wyroczni delfickiej.
  • Afrodyta
Afrodyta | Mitologia Grecka Wikia | Fandom
Afrodyta – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów. Jej atrybutami były: rydwan zaprzężony w gołębie, róża oraz mirt. Czczona była zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Ze względu na jej związek z morzem była czczona przez żeglarzy i w miastach portowych.

  • Ares
Ares by *GENZOMAN on deviantART "But then a star laughed - 'twas ...
Ares – w mitologii greckiej bóg wojny, syn Zeusa i Hery. Jest patronem m.in. szpiegów, katów i bezwzględnych dowódców. Pozytywnym jednak aspektem był fakt, że to Ares nauczył ludzkość bezinteresownego bohaterstwa i prawdziwej odwagi. Potrafił sprowadzić pokój, bronić ojczyzny, porządku społecznego. Jest to jednocześnie bóg odwagi, męstwa, dawca siły, wytrzymałości, ducha bojowego oraz kontroli gniewu, potrafiący zesłać lęk i tchórzostwo.
  • Hermes
Hermes - bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, złodziei ...
Hermes – w mitologii greckiej bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, złodziei, posłaniec bogów i psychopomp. Hermes jako bóg handlu musiał mieć opanowane techniki dobijania targu, uznano go więc za boga „przekonującej wymowy”. A ponieważ stąd już tylko krok od oszustw, Hermes został także opiekunem złodziei, co przypisywano mu raczej żartem niż naprawdę. 

  • Pozostali 
Pozostałe dwa miejsca w zależności od źródeł uzupełniają: Hades , DemeterDionizos oraz Hestia.

Więcej informacji o innych greckich bogach można znaleźć tutaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sparta